Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Jak działają farmy fotowoltaiczne?

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw i gospodarstw domowych decyduje się na inwestowanie w fotowoltaikę, licząc dzięki temu na realne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie wykorzystywane jest nie tylko w formie niedużych instalacji oświetlających lokalne społeczności, ale także jako gigantyczne farmy fotowoltaiczne, zasilające tysiące domów i mieszkań. Czym jest i jak działa fotowoltaiczna, a także czy jest ona opłacalna?

Farma fotowoltaiczna – co to takiego?

Farma fotowoltaiczna, określana również mianem elektrowni słonecznej, to stosunkowo nowy rodzaj inwestycji na polskim rynku OZE. Jest to specjalnie wydzielony obszar, na którym znajdziemy rozlokowane łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną i przesyłają prąd do ogólnej sieci energetycznej. W przypadku farm fotowoltaicznych takie instalacje mają moc do kilkunastu megawatów i zasilają w energię duże obszary, np. gminę, powiat lub cały region. Podobnie jak mniejsze instalacje PV farmy fotowoltaiczne działają wyłącznie w ciągu dnia, dlatego też magazynują wyprodukowaną energię elektryczną.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna bazuje na specjalnie ustawionych konstrukcjach składających się z paneli fotowoltaicznych, połączonych ze sobą równolegle i szeregowo. Każdy moduł posiada ogniwa fotowoltaiczne wykonane z materiału półprzewodnikowego, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne. W wyniku tego procesu fotony światła słonecznego stymulują ruch elektronów w ogniwach i powodują powstanie napięcia elektrycznego. Następnie moduły przetwarzają prąd stały, który w inwerterze jest zamieniany na prąd zmienny.

Warto pamiętać jednak o tym, że każda farma fotowoltaiczna ma określoną moc wytwarzania energii elektrycznej przy pełnym nasłonecznieniu. Parametr ten jest uzależniony od liczby PV zainstalowanych na farmie oraz mocy nominalnej pojedynczego modułu. Całkowitą moc farmy fotowoltaicznej określa się zatem jako sumę mocy wszystkich paneli – im uzyskana wartość jest wyższa, tym większą moc generuje dana farma.

Budowa farmy fotowoltaicznej – zysk czy strata?

Jeszcze 10 lat temu nikt w Polsce nie myślałby o inwestowaniu w panele fotowoltaiczne, a co dopiero o tym, żeby tworzyć z nich farmy fotowoltaiczne. Głównym powodem były wówczas wysokie koszty tego typu inwestycji, które w przypadku farmy szacowano na około 20 milionów złotych z 1 MW instalacji fotowoltaicznej – jest to wartość 8-krotnie wyższa niż obecnie. Dziś początkowy koszt instalacji farmy fotowoltaicznej w Polsce to około 3 miliony złotych. Doliczyć należy do niego okresowe prace konserwacyjne, kosztujące około 30 tysięcy złotych rocznie. W zamian za to inwestor może liczyć na możliwość wygenerowania zysku na poziomie nawet do 5 milionów złotych – zakładając stałą pracę modułów przez 30 lat.

Co więcej, stopa zwrotu z montażu farmy fotowoltaicznej wynosi 9 lat. Po upływie tego czasu instalacja zaczyna przynosić inwestorowi stopniowe zyski – zarówno finansowe, jak i te niepieniężne. Pamiętajmy bowiem o tym, że świadomość ekologiczna społeczeństwa jest z roku na rok coraz większa, a wysoko rozwinięty aspekt społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) staje się jednym z kluczowych czynników pozwalających na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną staje się zatem jednym ze skutecznych narzędzi przyczyniających się do promocji zielonej energii w działaniach firmy i stawiających ją na wysokiej pozycji wśród przedsiębiorstw dbających o naszą planetę, w tym m.in. o zahamowanie niekorzystnych zmian klimatycznych.

Dodatkową korzyścią inwestowania w farmy fotowoltaiczne jest możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania na ten cel. Istnieje wiele programów unijnych, które pozwalają na zdobycie wsparcia finansowego na poziomie nawet 85% na budowę farmy PV do produkcji energii elektrycznej, przeznaczonej na spełnienie potrzeb prywatnych firm energetycznych lub operatorów energetycznych. Tego typu wsparciem objęci są zarówno prywatni inwestorzy, jak i firmy, samorządy terytorialne oraz operatorzy energetyczni.

Share This Article
grodki-002_9783
Previous post
Agrofotowoltaika – czym jest i jak działa?
Next post
Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę – czy jest opłacalna i jak działa?
biskupice-DJI_0007
pl_PLPolish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Odtwórz wideo
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Odtwórz wideo
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo