Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Jak farma fotowoltaiczna może pomóc w zrównoważonym rozwoju Polski?

Zaledwie kilka miesięcy temu Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju podjęła ważną, międzynarodową inicjatywę. Jej celem jest realizacja w wielu krajach Unii Europejskiej zrównoważonych działań, które mają prowadzić do rozwoju gospodarczego kraju w różnych obszarach. Jedną z najważniejszych kwestii podejmowanych w tym sektorze jest tematyka ekologiczna, a dokładnie odnawialne źródła energii. Jak temat ten odnosi się do zrównoważonego rozwoju Polski?

Przykłady sukcesów wdrożenia farm fotowoltaicznych w Polsce

Od wielu lat wiemy o tym, że ludzkość nie będzie w stanie wiecznie korzystać z tradycyjnych źródeł energii. Po pierwsze, prędzej czy później te zasoby się skończą, a po drugie – ich wpływ na środowisko naturalne jest na tyle szkodliwy, że należy jak najszybciej zastępować je źródłami odnawialnymi. Z tego powodu polski rząd i koncerny energetyczne od dłuższego czasu zastanawiają się, jak zachować wzrost gospodarczy przy równoczesnym przechodzeniu na energetykę, która będzie bardziej efektywna, a zarazem przyjazna planecie.

Przemiany, jakim poddawany jest polski rynek energetyki w ostatnich latach, są naprawdę imponujące. Przykładem są największe farmy fotowoltaiczne, które z sukcesem zostały wdrożone w naszym kraju. Są to m.in.:

  • elektrownia Zwartowo (woj. zachodnio-pomorskie) o mocy na poziomie 204 MW. Co ciekawe, jest to również największy obiekt solarny w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Farma zbudowana została na terenie o powierzchni 300 hektarów, co odpowiada aż 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Zakłada się, że w ciągu roku farma Zwartowo ma wytworzyć nawet do 230 GWh zielonej energii, co będzie w stanie zasilić nawet do 153 tysięcy gospodarstw domowych (można to przyrównać do miasta o wielkości Gdańska);
  • elektrownia Brudzew (woj. wielkopolskie) o mocy 70 MW, której budowa zakończona została w październiku 2021 roku. Farma składająca się z ponad 155 tysięcy modułów PV zajmuje około 100 ha terenu;
  • elektrownia Witnica (woj. lubuskie) o mocy 64 MW, w której produkcja energii ruszyła początkiem 2021 roku. Farma składa się z ponad 150 tysięcy modułów PV o maksymalnej sprawności 20,13% i zapewnia wydajność roczną na poziomie 68 GWh, co przekłada się na roczne zużycie energii elektrycznej przez około 22,5 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna jako narzędzie dla realizacji celów klimatycznych

Potencjał farm fotowoltaicznych jest naprawdę ogromny – i to nie tylko ze względu na możliwość generowania dużych ilości zrównoważonej energii. Kluczową kwestią jest tu również możliwość obniżenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery, co wynika z równoczesnego uniezależnienia się od paliw kopalnych i przeciwdziałania zmianom klimatu. I chociaż część osób obawia się niekorzystnego wpływu farm PV na środowisko naturalne (m.in. konieczność przekształcenia terenów naturalnych na potrzeby budowy farmy), to musimy pamiętać, że coraz częściej wykorzystywane są w tym celu nieużywane tereny przemysłowe, w efekcie czego nie mają one szkodliwego wpływu na lokalne ekosystemy.

Farma fotowoltaiczna a rozwój gospodarczy regionów

Rozwijając temat wpływu farm fotowoltaicznych na zrównoważony rozwój naszego kraju, nie sposób pominąć kwestii ich oddziaływania na lokalną społeczność. Otóż i pod tym względem mamy do czynienia ze sporymi korzyściami. Z punktu widzenia lokalnej społeczności w danym regionie, farmy PV to gwarant nowych miejsc pracy – zarówno na etapie ich budowy, jak i w trakcie eksploatacji oraz utrzymania. Dodatkowo warto podkreślić, że farmy fotowoltaicnze mogą przynosić spore korzyści finansowe, chociażby z tytułu dzierżawy gruntów lub podatków płaconych przez inwestorów do lokalnego budżetu.

Jak widać, farmy fotowoltaiczne stanowią dziś kluczowy element zrównoważonego rozwoju naszego kraju, zwłaszcza w kontekście przyszłości zrównoważonej energetyki. Ich wpływ na środowisko naturalne i lokalną społeczność jest ogromny, a sukcesy, jakie zdobywa Polska na tym polu, są najlepszym dowodem na to, jak bardzo opłacalna jest to inwestycja.

Share This Article
sunset-nature-provides-renewable-energy-through-solar-power-generated-by-ai_188544-26135
Previous post
Dlaczego farmy fotowoltaiczne są popularne w krajach o wysokim wskaźniku nasłonecznienia?
Next post
Farma fotowoltaiczna dla rolnictwa: jakie korzyści może przynieść?
person-near-alternative-energy-plant_23-2149192724
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video