Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Farmy fotowoltaiczne w Europie: przegląd największych projektów

Farmy fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz ważniejszym źródłem energii elektrycznej dla większości krajów europejskich, które już dziś bazują na energii słonecznej jako głównym źródle prądu. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu elektrownie nie tylko promują zieloną technologię i hamują negatywne zmiany klimatyczne, ale także pozwalają na stopniowe uniezależnienie się od dostawców energii. A gdzie dokładnie znajdują się największe farmy fotowoltaiczne w Europie?

Największe farmy fotowoltaiczne w Europie: gdzie się znajdują i jak działają?

Jak wynika z raportu Renevable Energy Developers Europe, według stanu na sierpień 2023 r. największe projekty fotowoltaiczne w Europie to:

  1. Farma fotowoltaiczna Karapinar w Turcji – jest to elektrownia słoneczna zlokalizowana w Konya, w południowo-środkowej Turcji, która jest zarazem największym parkiem PV w Europie, o mocy zainstalowanej na poziomie 1,35 GW. Ponad 3 miliony paneli słonecznych wytwarzają tu 3 miliony kWh energii elektrycznej rocznie, co pozwala na zaopatrzenie w energię elektryczną nawet do 2 milionów ludzi. Kalyon Enerji stworzył tę farmę w ramach inicjatywy rządu Turcji jako Strefę Zasobów Energii Odnawialnej (YEKA). Wartość tej inwestycji, która uruchomiona została wraz z początkiem 2023 roku, szacowana jest na miliard dolarów.
  2. Farma fotowoltaiczna w Portugalii – hiszpańska firma elektryczna Iberdrola wraz z Prosolia Energy ogłosiły, że uzyskały licencję na budowę elektrowni słonecznej o mocy 1,2 GW (początkowo jej moc planowana była na jeszcze wyższą wartość). Inwestycja ta będzie wyposażona w niemal 2 miliony paneli fotowoltaicznych, które zostaną rozmieszczone w czterech obszarach zajmujących łączną powierzchnię prawie 1 245 hektarów. Elektrownia ta ma produkować energię wystarczającą do zaopatrzenia w prąd do 430 000 domów rocznie. Inwestycja zlokalizowana będzie w pobliżu miasta Santiago do Cacem, w południowej Portugalii i zostanie oddana do użytku w 2025 roku.
  3. Farma fotowoltaiczna Horizeo we Francji – projekt fotowoltaiczny o mocy 1 GW, który będzie zlokalizowany w regionie Gironde w Nowej Akwitanii. Zgodę na budowę tego parku fotowoltaicznego uzyskała francuska firma energetyczna ENGIE wraz z paryskim deweloperem Neoen. Farma ta ma pomóc Francji w osiągnięciu ważnego celu, jakim jest troska o ekologiczną i zrównoważoną przyszłość.

Trendy i perspektywy rozwoju farm fotowoltaicznych w Europie

Nie da się zaprzeczyć, że fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się technologią wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy. Podczas gdy światowa skumulowana moc zainstalowana w systemach PV przekroczyła w zeszłym roku 1 TW, w Unii Europejskiej zainstalowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy na poziomie 170 GW wytworzyły nawet do 158 TWh energii elektrycznej.

Co ciekawe, tylko pomiędzy majem a sierpniem ubiegłego roku w Unii Europejskiej wytworzono niemal 100 TWh energii elektrycznej w instalacjach PV w porównaniu do 77,7 TWh wytworzonej energii analogicznym okresie w roku poprzednim, co daje wzrost o 28%. Jak wynika z prognoz, moce instalacji fotowoltaicznych w Unii Europejskiej mają wzrosnąć nawet do 328 GW w 2025 roku, 500-1 000 GW w 2030 roku i między 7-8,8 TW w 2050 roku.  

Porównanie farm fotowoltaicznych w różnych krajach europejskich

Pomimo pandemii i trudnej sytuacji gospodarczej w Europie, moc fotowoltaiki w krajach europejskich systematycznie wzrasta. Największym rynkiem energii słonecznej w 2022 roku okazały się Niemcy, które dołączyły do swojej sieci 7,9 GW, osiągając tym samym 68,5 GW mocy pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Tym samym instalacje niemieckie odpowiadają za 1/3 łącznej zainstalowanej mocy we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania ze wzrostem o 7,5 GW, która jeszcze do niedawna mogła poszczycić się największą farmą fotowoltaiczną w Europie. W prowincji Cacares istnieje bowiem elektrownia słoneczna, w której wykorzystano 1,5 miliona modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 590 MWp. Podium zamyka Polska, która w 2022 roku do swojej mocy dołączyła 4,9 GW energii słonecznej. Jest to dla naszego kraju wzrost o 29% w porównaniu do roku poprzedniego. Na kolejnych miejscach znajdują się takie kraje jak: Holandia, Francja, Włochy, Portugalia, Dania, Grecja i Szwecja.

Share This Article
person-near-alternative-energy-plant-3
Previous post
Jak farma fotowoltaiczna może wpłynąć na rozwój gospodarki regionalnej?
Next post
Czy farmy fotowoltaiczne są bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska?
environmental-conservation-garden-children_1150-15276
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video