Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Czy farmy fotowoltaiczne są bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska?

Zastanawiasz się nad tym, jak farmy fotowoltaiczne wpływają na środowisko i ludzkie zdrowie? A może dotarły do Ciebie sprzeczne informacje zasiewające ziarno niepewności? Czy farmy fotowoltaiczne są bezpieczne? W dobie kryzysu klimatycznego warto zdobywać rzetelną wiedzę rozwiewającą szereg wątpliwości w kwestiach związanych z zieloną energią.

Zielona energia alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii

Konwencjonalne elektrownie czerpiące swoją energię z paliw kopalnych negatywnie wpływają na środowisko oraz zdrowie ludzi żyjących w ich pobliżu. Niosą za sobą nie tylko podwyższone ryzyko wielu chorób, ale też zauważalnie degradują przyrodę. Elektrownie węglowe w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza unoszącego się nad Europą. Dlatego za prąd pochodzący z paliw kopalnych płacimy nie tylko pieniędzmi, ale zdrowiem i życiem. Właśnie z tego względu tak ważne jest poszukiwanie zielonych alternatyw, które nie degradują środowiska i ludzkiego zdrowia. 

Czy farmy fotowoltaiczne są bezpieczne?

Odnawialne źródła energii są wielką nadzieją dla środowiska znajdującego się z głębokim kryzysie. Dlatego w realiach rosnącej świadomości coraz większą popularność zdobywają elektrownie słoneczne, czyli tak zwane farmy fotowoltaiczne. Prężnie rozwijający się rynek fotowoltaiczny daje realną nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego płynącego z natury. Rozwój farm fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści, takich jak ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W tym miejscu nasuwa Ci się pytanie, czy w takim razie powstawanie takich elektrowni jest zupełnie bezpieczne? Dzięki temu, że farmy nie emitują do atmosfery szkodliwego dwutlenku węgla. Dlatego nawet ich wielkie połacie mają nadal neutralny wpływ na środowisko. A to już jest krokiem milowym w stronę bezpiecznej energii. 

Wpływ farm fotowoltaicznych na środowisko i żyjące w nim organizmy

Farmy fotowoltaiczne, zwłaszcza takie o znacznych rozmiarach mogą wpływać na miejscowe ekosystemy. Wznoszenie takich elektrowni czasem może wymagać wycinki części lasu, czy przekształcenia terenów uprawnych. Działania te mogą wpływać na lokalne zwierzęta i roślinność. Jednak odpowiedzialne firmy, kierujące się etyką w stosunku do środowiska, już na etapie projektów biorą pod uwagę zminimalizowanie negatywnych skutków takich inwestycji. Dlatego tak ważne jest budowanie farm fotowoltaicznych bez naruszania lokalnych ekosystemów. Najczęściej planując budowę farmy, zakłada się minimalną ingerencję w środowisko oraz krajobraz, z uwagi na komfort mieszkańców ościennych miejscowości. Warto też w podobnych sytuacjach zwrócić uwagę na plusy często neutralizujące minusy. Bo z pewnością globalne ocieplenie klimatu jest poważniejszym zagrożeniem dla roślinności i zwierząt zamieszkujących naszą planetę. 

Jak farmy fotowoltaiczne wpływają na zdrowie człowieka? 

Pytania związane z bezpieczeństwem fotowoltaiki dla zdrowia ludzi są z pewnością najczęściej kłębiącymi się myślami w głowach wielu osób. Często tak zwane ludowe mądrości urastają do rangi mitów przekazywanych ustnie na szeroką skalę. Więc jak to jest z tym zdrowiem w odniesieniu do fotowoltaiki? Wiele osób nie widzi zagrożenia, zamieszkując w bezpośredniej okolicy elektrowni węglowej. A farma fotowoltaiczna położona nawet kilka kilometrów od zabudowań czasem potrafi budzić niezdrowe emocje pobudzające umysły do przekazywania wielu mitów.

Co prawda panele fotowoltaiczne emitują pole magnetyczne, ale w toku wielu badań zostało bezsprzecznie potwierdzone, że jest to promieniowanie niejonizujące. Taki typ promieniowania charakteryzuje się neutralnym wpływem na ludzi. Dlatego w dobie wszechobecnych sieci Wi-Fi, czy nawet telefonów komórkowych obawa przed szkodliwym promieniowaniem jest zbędna. Co istotne farmy fotowoltaiczne nie emitują nadmiernego hałasu, są w zupełności bezpieczne dla okolicznych mieszkańców. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że kluczowa jest edukacja społeczeństwa kładąca nacisk na informowanie o skutkach energii pozyskiwanej w konwencjonalny sposób i jej zielonych alternatyw. 

 

Share This Article
beautiful-alternative-energy-plant-with-solar-panels
Previous post
Farmy fotowoltaiczne w Europie: przegląd największych projektów
Next post
Jakie są perspektywy rozwoju farm fotowoltaicznych w Polsce w najbliższych latach?
businesswomen-working-checking-equipment-solar-power-plant-with-tablet-checklist-woman-working-outdoor-solar-power_1157-47840
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video