Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Dlaczego warto wspierać lokalne farmy fotowoltaiczne?

Dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii to temat, któremu poświęca się w ostatnim czasie coraz więcej uwagi. Szczególnie ważną rolę w tym procesie odgrywają alternatywne źródła energii, w tym m.in. farmy fotowoltaiczne. O tym, jakie korzyści niosą one dla przyszłości zrównoważonej energetyki, wiemy już wiele. Warto jednak przyjrzeć się jeszcze jednemu tematowi, a mianowicie temu, jaki wpływ mają farmy fotowoltaiczne na okolicę i rozwój lokalnej gospodarki.

Farmy fotowoltaiczne a rozwój lokalnej gospodarki

Z punktu widzenia lokalnej społeczności farmy fotowoltaiczne mają wiele zalet, jednak wiążą się również z potencjalnymi wyzwaniami. Pierwsza kwestia, którą warto poruszyć, to generowanie nowych miejsc pracy – zarówno na etapie budowy farmy PV, jak i w trakcie jej eksploatacji czy też utrzymania. Dynamiczny rozwój fotowoltaiki przekłada się także na zwiększone zainteresowanie usługami firm specjalizujących się w instalacji i obsłudze farm fotowoltaicznych, co stanowi niebagatelną korzyść dla lokalnej gospodarki.

Kolejne zagadnienie to bezpośrednie benefity finansowe wynikające z inwestowania w farmy fotowoltaiczne, które może otrzymać nie tylko inwestor, ale także społeczność. Wspomnieć tu należy m.in. o zwiększeniu wpływów związanych z podatkami płaconymi do lokalnego budżetu, jak również o wpływach z tytułu dzierżawy gruntów, na które mogą liczyć rolnicy. Co ważne, inwestycje w rozwój farm fotowoltaicznych niejednokrotnie przyciągają uwagę nowych inwestorów i branż, wspierając tym samym lokalny rynek pracy.

Niezwykle ważnym tematem dla rozwoju lokalnej gospodarki jest też fakt, że elektrownie słoneczne coraz częściej stają się ważnym elementem kolektywu społeczeństwa, władzy i inwestorów, przynosząc w ten sposób nie tylko korzyści finansowe, ale i energetyczne. Warto tu wspomnieć m.in. o niższych cenach zakupu energii elektrycznej, jak również o możliwości obniżenia podatku z tytułu zakupu energii ze źródeł zewnętrznych.

Wpływ farm fotowoltaicznych na poprawę jakości powietrza

Pamiętajmy, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne to bardzo duże przedsięwzięcie, które wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest to, w jaki sposób będą one wpływać na lokalny krajobraz i środowisko naturalne. Okazuje się jednak, że wiele z tych wątpliwości jest zupełnie bezzasadnych.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, farmy fotowoltaiczne są znacznie mniej szkodliwe dla lokalnego środowiska niż konwencjonalne źródła energii, np. elektrownie węglowe i gazowe. Co ciekawe, chociaż podczas produkcji komponentów do budowy farm fotowoltaicznych do atmosfery trafiają szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgla (CO2), siarka i azot, to już na etapie eksploatacji farmy pozostają ekologicznym i całkowicie zeroemisyjnym źródłem energii. W rezultacie systematyczny rozwój farm fotowoltaicznych przyczynia się do osiągnięcia ważnych celów klimatycznych zgodnie z postanowieniami Zielonego Ładu UE, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku.

Warto również dodać, ze coraz więcej farm fotowoltaicznych korzysta z nowoczesnych rozwiązań przyczyniających się m.in. do zmniejszenia zużycia zasobów wodnych. Nie wpływają one także negatywnie na lokalną różnorodność biologiczną i spełniają bardzo restrykcyjne zalecenia środowiskowe dotyczące ochrony różnego rodzaju gatunków roślin oraz zwierząt.

Dlaczego warto inwestować w lokalne projekty farm fotowoltaicznych?

Jak widać, farmy fotowoltaiczne stanowią dziś jedną z głównych składowych dla lepszej przyszłości zrównoważonej energetyki. Temat wpływu elektrowni słonecznych na jakość powietrza, jak również rozwój gospodarki lokalnej jest złożony. Jeżeli jednak zadbamy o prawidłowe zarządzanie farmami, możemy mieć pewność, że przyniosą one wiele korzyści zarówno na arenie krajowej, jak i w lokalnym środowisku naturalnym.

Zakłada się, że odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, która bazuje na wysokiej jakości komponentach, może przynieść szereg korzyści finansowych dla inwestorów, lokalnej władzy i społeczeństwa, a także efekt bezpieczeństwa energetycznego. Inwestując w takie projekty, możemy zatem przyczynić się do wzrostu zatrudnienia w regionie oraz rozwoju lokalnej gospodarki.

Share This Article
person-near-alternative-energy-plant-2
Previous post
Porównanie farm fotowoltaicznych z innymi źródłami energii odnawialnej
Next post
Farma fotowoltaiczna jako źródło energii dla miasta: czy to możliwe?
Futuristic solar power station generates clean electricity generated by artificial intelligence
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video