Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Podatek od dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę – wszystko, co musisz wiedzieć

W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestorów budową farm fotowoltaicznych. Wynika to głównie z chęci znalezienia oszczędności z tytułu konsumpcji energii oraz czerpania  korzyści w związku z produkcją prądu z OZE. Musimy jednak pamiętać, że budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z wieloma wyzwaniami organizacyjnymi, technologicznymi i finansowymi. Jednym z nich są kwestie podatkowe, którym musi stawić czoła każdy inwestor. Czego dotyczy podatek od farmy fotowoltaicznej i jakie podatki należy uiszczać w związku z dzierżawą gruntu pod fotowoltaikę?

Podatek gruntowy od farmy fotowoltaicznej – co to takiego?

Mówiąc o podatku od farmy fotowoltaicznej, mamy na myśli opodatkowanie gruntu farmy PV, które wchodzi w zakres regulacji związanych z podatkiem od nieruchomości. Niestety, jego określenie nie jest prostą sprawą, ponieważ to, jaki podatek gruntowy od farmy fotowoltaicznej należy przekazać Urzędowi Skarbowemu, zależy tak naprawdę od przepisów danej ustawy. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych narzuca nam konkretną listę stawek, które skierowane są do większości przedsiębiorców. Istnieje jednak możliwość pewnej optymalizacji kosztów podatkowych, jaką zapewnia nam ustawa o podatku rolnym, pozwalająca niektórym inwestorom obniżyć wymiar opodatkowania. Warto jednak podkreślić, że Urząd Skarbowy często podaje w wątpliwość takie działania i narzuca na inwestorów konieczność modyfikacji swoich działań, a często nawet opłacenia odsetek.

Podatek od dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę

Korzystne warunki środowiskowe i spora dostępność terenu sprawiają, że farmy fotowoltaiczne powstają z reguły na nieużytkach rolnych. Zakup takiego gruntu w celu stworzenia farmy PV narzuca na inwestora obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości. Podobnie wygląda to w przypadku rolników, którzy dzierżawią grunt w celu budowy instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z ustawą PIT, podatek od dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę jest klasyfikowany jako należność z tytułu działalności niezwiązanej z celami rolniczymi. Właściciel działki jest zobowiązany zatem do rozliczenia się za pomocą PIT, a nie podatku rolnego.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest obowiązek opłacenia podatku VAT, regulowanego ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Dobra informacja jest taka, że rolnik nie ma obowiązku uiszczania podatku VAT, jeśli wartość przychodu z tytułu dzierżawy gruntu rolnego nie przekracza 200 tysięcy złotych w danym roku rozliczeniowym. Dopiero w momencie, gdy przychody z tytułu dzierżawy przekroczą powyższy próg, rolnik ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT i odprowadzać podatek do właściwego urzędu skarbowego.

A w jaki sposób należy rozliczać podatek od dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę? Najlepszym rozwiązaniem jest rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W większości przypadków rolników obejmuje stawka podatku na poziomie 8,5%, dzięki czemu mogą oni skutecznie optymalizować koszty podatkowe, a przy tym zwiększyć zysk od dzierżawy gruntu.

Na koniec chcielibyśmy uczulić, że podpisanie umowy dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę często wiąże się ze sporym ryzykiem, a jej nieumiejętne opracowanie może nałożyć na właściciela gruntu nieprzewidziane koszty dodatkowe. W związku z tym, projektując zapisy umowy, należy zadbać o przerzucenie jak największej liczby obowiązków, zwłaszcza tych dotyczących kwestii podatkowych, na dzierżawcę. Pamiętajmy przy tym, że stawki poszczególnych podatków są zmienne i mogą mocno wzrosnąć na przestrzeni wielu lat trwania umowy. Obciążając nimi inwestora, rolnik może mieć pewność, że jego dochód z tytułu umowy pozostanie przez cały czas stały.

Share This Article
biskupice-DJI_0007
Previous post
Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę – czy jest opłacalna i jak działa?
Next post
Koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100 kW
tereszpol-DJI_0220
pl_PLPolish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Odtwórz wideo
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Odtwórz wideo
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo