Farmy fotowoltaiczne odgrywają kluczową rolę w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dynamiczny rozwój gałęzi związanej z przekształcaniem energii słonecznej w prąd wymusza na producentach paneli stosowanie coraz nowszych i wydajniejszych technologii. Co przyniesie przyszłość związana z farmami fotowoltaicznymi. Jakie nowe technologie pojawią się w fotowoltaice?
Przyszłość energii słonecznej
Farmy fotowoltaiczne ewoluowały z prostych instalacji do zaawansowanych systemów, które produkują znaczną ilość energii. Cały sektor stoi przed wielkimi wyzwaniami, by sprostać oczekiwaniom użytkowników. Ograniczone możliwości konwersji i trudności w magazynowaniu to obecnie największe problemy, z jakimi borykają się producenci zielonej energii.
Nowoczesne panele oferują znacznie większe możliwości konwersji niż ich poprzednie wersje. Najprościej mówiąc, nowinki technologiczne znacznie poprawiły ich wydajność. Farmy są w stanie wyprodukować znacznie większą ilość prądu przy tej samej ilości ogniw. Statystyki cały czas pokazują, że z roku na rok produkcja osiąga coraz lepsze wyniki.
W obecnym momencie udział paneli fotowoltaicznych w produkcji prądu wynosi około 10% w skali kraju. Kilka lat temu taki wynik byłby abstrakcją. Dzisiaj każde gospodarstwo domowe może się przyczyniać do produkcji prądu i czerpać z tego korzyści zarówno finansowe, jak i środowiskowe.
Mamy już możliwości, które pozwalają na magazynowanie wyprodukowanej nadwyżki. Rząd wspomaga rozwój poprzez dofinansowania montażu instalacji w nowych budynkach, dzięki czemu taka inwestycja jest dostępna dla przeciętnego konsumenta.
Energia słoneczna staję się coraz bardziej opłacalna w przemyśle i biznesie. Coraz więcej firm decyduje się odnawialne źródła energii dla własnych korzyści, niezależności i ochrony środowiska. Z pewnością jest to trend, który utrzyma się w kolejnych latach i będzie zaliczał znaczny wzrost.
Nowe technologie w fotowoltaice
Media branżowe, ale też te komercyjne często informują o kolejnych odkryciach i innowacjach, które mają wprowadzić rewolucję w dziedzinie produkcji prądu. Wyzwaniami wielkich producentów jest maksymalizacja osiągów instalacji przy minimalnej produkcji. Widoczny jest również trend związany z lokalizacjami farm fotowoltaicznych. Obecnie inwestorzy wybierają miejsca, w których ingerencja w środowisko naturalne jest minimalna.
Najistotniejszymi trendami związanymi z nowymi technologiami w fotowoltaice są:
- udoskonalania starszej technologii,
- poprawa opłacalności,
- poprawa żywotności i wydajności.
Trendy to jednak nie wszystko. W dobie intensywnego rozwoju wiele nowoczesnych rozwiązań związanych z farmami fotowoltaicznymi ma szansę zagościć w przyszłości:
- Farmy montowane na morzu: osiągają lepsze wyniki niż standardowe farmy budowane na gruncie. Nie zajmują cennej powierzchni, za którą trzeba płacić podatki. Koszt montażu jest mniejszy niż budowa farmy w terenie. To wszystko się przekłada na ostateczną cenę prądu.
- Technologia BIPV (Building-integrated photovoltaics): jak nazwa wskazuje, są to moduły zintegrowane z budynkiem. Instalacja fotowoltaiczna jest elementem elewacji, dachów, fasad czy systemów świetlików. Dodatkowym atutem jest estetyka tej technologii, która korzystnie wpływa na architekturę i krajobraz. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na materiałach. Skutecznie wygłusza oraz izoluje.
- Akustyczne ekrany produkujące prąd: znane na całym świecie i montowane przy drogach szybkiego ruchu w celu wygłuszenia. Posiadają ogromną powierzchnię, którą można by skutecznie wykorzystać do produkcji prądu. Nad tym pomysłem pracują amerykanie.
- Tkaniny produkujące energię: brzmi dość abstrakcyjnie, ale jest to możliwe. Wygodnie byłoby wyjść zimą w ogrzewanym płaszczu, który wyprodukował energię ze słońca? Naładować telefon podczas spaceru? Projekt wizjonerski, ale realny. Skoro elewacja budynku może być panelem fotowoltaicznym to dlaczego nie tkanina?
Naukowcy wciąż testują nowe odkrycia i pomysły w produkcji energii słonecznej. Próbują wykorzystywać istniejąca infrastrukturę, zbiorniki wodne i pola uprawne. Wszystko po to, aby znaleźć najlepsze i najwydajniejsze źródła. Fakty są takie, że dzisiejsza technologia już pozwalana to, aby wprowadzić ludzkość w nowy rozdział, jakim jest niezależność od paliw stałych. Choć wdrażanie wszystkich nowinek technologicznych z pewnością jeszcze potrwa, jest to wielką szansą dla środowiska.