Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Od pola do energii: przemiana działek i terenów rolnych w farmy fotowoltaiczne

Budowa farmy fotowoltaicznej jest przedsięwzięciem, które pozornie wydaje się skomplikowane. Niewiele osób wie, że w rzeczywistość nie rysuje się tak ciemnych barwach. Oczywiście proces projektowania, jak i wznoszenia całej inwestycji jest czasochłonny, ale przy wsparciu doświadczonej firmy unikniesz przykrych niespodzianek.

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną?

Zastanawiasz się, jak wygląda proces, którego owocem jest farma fotowoltaiczna? Na początku musisz uzbroić się w cierpliwość, to niezbędny element związany z formalną stroną inwestycji. Załatwianie pozwoleń i innych formalności może rozproszyć się w czasie i zajmować nawet do 2 lat. Jednak nie zniechęcaj się w drodze do upragnionej inwestycji.

Chcesz zainwestować w farmę fotowoltaiczna? Najpopularniejszą formą realizacji jest dzierżawa gruntu firmie, która profesjonalnie zajmuje się budową instalacji fotowoltaicznych. Jeśli podejmiesz się takiej współpracy, możesz liczyć na stałe źródło dochodu. Dlatego jest to jednym z głównych powodów wydzierżawiania nieużytków rolnych charakteryzujących się nieurodzajnymi glebami.

Jaka działka pod farmę fotowoltaiczną?

Najistotniejszą kwestią, którą klienci często bagatelizują, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Weź pod uwagę, że nie każdy grunt spełnia niezbędne warunki do budowy efektywnej farmy fotowoltaicznej. Skorzystaj z porady specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć odpowiednie grunty lub ocenią posiadaną przez Ciebie działkę. Taka ocena składa się zazwyczaj z:

  • Analizy nasłonecznienia: ukształtowanie terenu może wpływać na intensywność nasłonecznienia danej działki. Dokładna analiza pomoże Ci w ocenie potencjalnego zagrożenia i oszacuje okres zwrotu inwestycji.
  • Analizy powierzchni i kształtu: do budowy farmy fotowoltaicznej potrzebujesz dużej powierzchni. Powierzchnia to jednak nie wszystko. Musisz też wziąć pod uwagę, że kształt działki wpływa na efektywne rozmieszczenie paneli. Grunty przeznaczone pod budowę farm fotowoltaicznych powinny charakteryzować się regularnymi kształtami.
  • Oceny dostępności terenu i infrastruktury: jeśli chcesz zrealizować inwestycję związaną z budową farmy fotowoltaicznej, do Twojej działki będzie musiał dotrzeć ciężki sprzęt. Koparki, dźwigi, ciężarówki – wszystkie te maszyny do sprawnej pracy potrzebują utwardzonej drogi dojazdowej. Ułatwi to nie tylko pracę ekipy budowlanej, ale też dalsze użytkowanie. Weź pod uwagę również bliskość sieci energetycznej. Im dalej od istniejącej sieci, tym większe koszty przyłącza. Zwróć uwagę na to, czy w sąsiedztwie działki znajdują się wysokie obiekty, które mogłyby rzucać cień na teren farmy.
  • Analizy pod względem pozwoleń: teren powinien znajdować się w obszarze, który umożliwia budowę farmy fotowoltaicznej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wybrana działka nie posiada takiego planu, uzyskaj go w urzędzie gminy.
  • Analizy gleby: dzięki niej określisz klasę i stabilność gleby. Im niższa klasa ziemi, tym lepiej. Stabilny teren daje zielone światło do budowy fundamentów pod farmę.
  • Bezpieczeństwa i ochrony środowiska: działka powinna spełniać standardy bezpieczeństwa i nie powinna mieć negatywnego wpływu na pobliskie obszary

Czy farma wymaga decyzji środowiskowej?

Decyzja środowiskowa jest jedną z pierwszych i niezbędnych formalności w przypadku większości farm fotowoltaicznych. Wymagana jest w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy przekracza 0,5 ha na terenach objętych ochroną oraz 1 ha w pozostałych przypadkach. Dzięki tej decyzji uzyskasz pozwolenie na budowę. Proces uzyskania takiego dokumentu przebiega wieloetapowo, składa się z:

  • Analizy oddziaływania na środowisko: przed rozpoczęciem projektu inwestor przedstawia dokument, który zawiera szczegółową analizę wpływu planowanej farmy na otaczające ją środowisko. Analiza składa się z oceny wpływu na glebę, wodę, faunę, florę itp.
  • Konsultacji społecznych: w ramach uzyskania decyzji mogą zostać przeprowadzone konsultacje społeczne. Dzięki nim poznasz opinie oraz uwagi lokalnej społeczności w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej
  • Wystąpienia o decyzję środowiskową: po zakończeniu analizy oddziaływania na środowisko, inwestor składa oficjalne wystąpienie o decyzję środowiskową do odpowiedniego organu administracyjnego.
  • Rozpatrzenia wniosku i decyzji: właściwe organy analizując zgłoszenie i biorąc pod uwagę wyniki analizy, wydają stosowną decyzję. Może to być zatwierdzenie projektu, zatwierdzenie z dodatkowymi warunkami, które będziesz musiał spełnić w określonym czasie lub odmowa.

Głównym celem decyzji środowiskowej jest zabezpieczenie środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami potencjalnej inwestycji. W ten sposób możesz mieć pewność, że inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Pewnie w tym miejscu zastanawiasz się, czy uzyskanie tej decyzji jest skomplikowanym procesem? W tym przypadku kluczem do sukcesu jest konsekwentne działanie. Dlatego zapoznaj się z aktualnymi przepisami, rzetelnie przygotuj wnioski i opinie. Jeśli Twoja inwestycja nie zagraża w żaden sposób środowisku, nie masz się czego obawiać.

Share This Article
Integracja farm fotowoltaicznych z lokalnymi społecznościami. Korzyści i wyzwania
Previous post
Integracja farm fotowoltaicznych z lokalnymi społecznościami. Korzyści i wyzwania.
Next post
Fotowoltaika, a zmiany klimatyczne: rola farm słonecznych w walce z globalnym ociepleniem.
Fotowoltaika, a zmiany klimatyczne: rola farm słonecznych w walce z globalnym ociepleniem
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video