Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Dlaczego warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Jak wynika z analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej, w Polsce działa ponad 3,4 tysiące farm fotowoltaicznych. W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju energetyki słonecznej, w którą z roku na rok decyduje się inwestować coraz więcej podmiotów publicznych i prywatnych. Jak wygląda kwestia opłacalności farmy fotowoltaicznej i ile trzeba zainwestować w takie rozwiązanie?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną – czy warto się na nią zdecydować?

Fotowoltaika jest technologią, która wciąż raczkuje w naszym kraju, jednak mimo to wiązane są z nią ogromne nadzieje. Szczególnie duże możliwości upatruje się w farmach fotowoltaicznych, w które zainwestować może tak naprawdę każdy – zarówno prywatni konsumenci, jak i spółki państwowe oraz inne przedsiębiorstwa.

Na czym dokładnie polega taka inwestycja? Do tego tematu można podejść na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy stworzyć spółkę i wybudować własną farmę fotowoltaiczną. W takiej sytuacji po naszej stronie leży budowa i obsługa farmy, a także sprzedaż wytworzonego w niej prądu. Po drugie, możemy wykupić udziały w firmie odpowiedzialnej za wybudowanie elektrowni OZE. Dzięki temu inwestor staje się jednym ze współwłaścicieli farmy i uzyskuje dodatkowe korzyści wynikające z wytwarzania energii elektrycznej. Wśród najważniejszych kwestii wymienić tu należy:

  • stabilny i pewny zysk – inwestor ma pogląd na to, na jakim poziomie będzie się kształtować minimalny roczny przychód z inwestycji, w związku z czym wie, ile może zarobić (w zależności od włożonego kapitału);
  • szybki zwrot kapitału – niejednokrotnie czas ten wynosi około 10 lat, po których upływie inwestor może otrzymywać dochód pasywny;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – inwestując w farmy PV budowane przez zaufane spółki, które zapewniają jasne zasady procesu inwestycyjnego, możemy mieć pewność, że taka inwestycja będzie dla nas bezpieczna;
  • atrakcyjne perspektywy na przyszłość – inwestowanie w farmę fotowoltaiczną pozwala na zdobycie dochodu pasywnego na długie lata. Jaki jest zwrot z farmy fotowoltaicznej? Często wartość ta oscyluje na poziomie nawet 10-15% stopy zwrotu z inwestycji.

Ile trzeba zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Na początek odpowiedzmy na pytanie, ile inwestorzy płacą za farmę fotowoltaiczną, jeżeli planują jej budowę od podstaw. Decydując się na takie rozwiązanie, muszą oni liczyć się z wydatkiem rzędu około 3,5 mln zł/MWp w przypadku małych instalacji o mocy 50-500 kWp. Jeżeli mówimy z kolei o farmie fotowoltaicznej jako produkcie inwestycyjnym, wymogiem inwestowania w nią jest wykupienie udziału, których liczba i koszt są uzależnione w dużej mierze od danego produktu inwestycyjnego. Zdarza się, że wykupienie 6% udziałów to wydatek rzędu 90 000 zł, natomiast 49% udziałów to koszt na poziomie 735 000 zł.

Na czym zarabia farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna zarabia przede wszystkim na sprzedaży energii elektrycznej, która może odbywać się na jeden z trzech sposobów:

  1. sprzedaż na podstawie umów PPA – odbywa się pomiędzy producentem energii elektrycznej a kupującym. Proces ten regulowany jest umową cywilnoprawną i jest możliwy do realizacji dla każdego typu instalacji fotowoltaicznej, bez względu na jej moc;
  2. sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego – sprzedawca ma obowiązek odkupywać energię produkowaną przez farmę fotowoltaiczną przez określony czas, po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Należy jednak mieć na uwadze, że odsprzedaż energii sprzedawcy zobowiązanego może odbywać się równocześnie ze sprzedażą na zasadach umowy PPA;

sprzedaż na aukcji OZE – podczas aukcji producenci energii rywalizują ze sobą o możliwość sprzedaży energii po stałej cenie przez 15 lat. Korzyścią wynikającą z takiego rozwiązania jest gwarancja stałego przychodu oraz zabezpieczenie przed zmianami kursu energii.

Share This Article
solatec-24
Previous post
Opłacalność farm fotowoltaicznych w 2023 roku – czy nadal warto?
Next post
Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce
grodki-DJI_0118
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video