Pon-Pt: 8:00 - 17:00
10 zalet posiadania farmy fotowoltaicznej dla Twojego domu i biznesu

Jak wskazują dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych, udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej wyniósł w kwietniu 2023 roku aż 11%. To najlepszy dowód na to, że Polacy coraz częściej decydują się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym głównie ze słońca. Instalacje fotowoltaiczne zamontowane na prywatnych domach, a także farmy fotowoltaiczne zasilające w energię większe grupy społeczności to dziś standard, który nie wzbudza już u nikogo zaskoczenia. Jakie korzyści wynikają z posiadania własnej farmy fotowoltaicznej?

Oszczędność na rachunkach za energię

Zdecydowanie największą zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że w zależności od wielkości instalacji oraz zapotrzebowania na energię elektryczną są one w stanie obniżyć rachunki za prąd (nawet do 80-90%), a czasami nawet całkowicie je wyeliminować.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Wycena nieruchomości jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od stanu technicznego oraz lokalizacji danego budynku. Poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej możemy zatem nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także podnieść atrakcyjność nieruchomości w oczach nabywcy. Jest to niezwykle ważne w kontekście sprzedaży nieruchomości, która dzięki instalacji PV zyskuje większą wartość.

Niezależność od podwyżek prądu

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa są uzależnione od dostawców energii, a co za tym idzie – również od rosnących cen energii elektrycznej. Przydomowa elektrownia słoneczna to natomiast szansa na uniezależnienie się od wzrostu cen prądu nawet na kolejnych 40 lat. Warto przy tym podkreślić, że farmy fotowoltaiczne obniżają wysokość rachunków za prąd, a także zapewniają stosunkowo niewielkie koszty instalacji, które w ciągu ostatnich 10 lat spadły o ponad 70%.

Korzyści podatkowe i finansowe

Inwestorzy, którzy decydują się na budowę farmy fotowoltaicznej, mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach rządowego programu „Mój Prąd 5.0”, który obejmuje m.in. dopłaty dla fotowoltaiki. Maksymalna wartość takiego dofinansowania wynosi 58 tysięcy złotych. Kolejnym udogodnieniem dla inwestorów jest również możliwość skorzystania z ulg termomodernizacyjnych, dzięki której mogą oni odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne, zyskując w ten sposób zwrot nawet do 16 860 zł.

Ogólnodostępne źródło energii bez dodatkowych kosztów

Jak powszechnie wiadomo, energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa dla każdego i raczej nie wygląda na to, żeby miało to kiedykolwiek ulec zmianie. Co więcej, energia słoneczna jest zaliczana do źródeł odnawialnych, w związku z czym każdy ma do niej nieograniczony dostęp.

Niska szkodliwość dla środowiska

Pamiętajmy, że poprzez budowę farmy fotowoltaicznej zyskujemy nie tylko duże korzyści finansowe i ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne. Zielona energia pozyskiwana ze słońca nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a wręcz ogranicza emisję CO2 i zmniejsza ślad węglowy. W związku z tym jest ona bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt oraz całego środowiska naturalnego.

Możliwość wykorzystania nadwyżek prądu

Instalacje fotowoltaiczne działają przez cały rok, jednak ilość wyprodukowanej energii może się różnić w zależności od pory roku czy też pory dnia (w nocy panele nie pracują). Nadwyżki prądu wygenerowane np. latem można przekazywać do zewnętrznej sieci energetycznej, by następnie na określonych warunkach odbierać je w okresie obniżonej wydajności paneli fotowoltaicznych.

Niskie natężenie hałasu

Panele fotowoltaiczne są ciche, w związku z czym można je śmiało wykorzystywać nawet na obszarach zabudowanych. Jedynym hałasem, jaki wydzielają instalacje PV, jest praca falowników (18-25 dB), co odpowiada ludzkiemu szeptowi.

Wieloletnia niezawodność instalacji fotowoltaicznej

Standardowo ogniwa fotowoltaiczne objęte są 25-letnim okresem gwarancji, jednak coraz częściej spotykamy się z panelami, które są sprawne nawet przez 40 lat nieustannej pracy.

Bezpieczeństwo energetyczne i brak przerw w dostawie prądu

Wszystkie wymienione powyżej korzyści dają nam pewność, że będziemy w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną również w przyszłości. Co więcej, instalacje te mogą działać niezależnie od czynników zewnętrznych, co oznacza, że nigdy nie doprowadzą do sytuacji, w której nastąpi całkowite zaprzestanie produkcji prądu (za wyjątkiem nocy).

Share This Article
Man worker in the firld by the solar panels
Previous post
Jak działa farma fotowoltaiczna i dlaczego jest to przyszłość energetyki?
Next post
Korzyści ekologiczne i ekonomiczne z inwestowania w farmy fotowoltaiczne
Solar energy panel and light bulb, green energy concept
en_USEnglish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Play Video
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Play Video
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Play Video
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Play Video
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Play Video
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Play Video
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Play Video
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Play Video
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Play Video
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Play Video
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Play Video
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Play Video

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Play Video
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Play Video
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Play Video