Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Jakie korzyści może przynieść połączenie farm fotowoltaicznych z systemami magazynowania energii?

Systemy magazynowania energii stają się coraz bardziej popularne. To pomocne narzędzia, które prawdopodobnie staną się nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego urządzenia te mają zastosowanie zarówno w tych niewielkich przydomowych wytwórniach prądu, jak i wielkoformatowych farmach fotowoltaicznych.

Czym są magazyny energii i w jaki sposób działają?

Systemy magazynowania energii to nic innego jak urządzenia służące do przechowywania prądu. Dlaczego jest to tak ważny element systemów fotowoltaicznych i jaka jest zasada działania takich magazynów? Energia wyprodukowana z paneli fotowoltaicznych najczęściej pokrywa bieżące zapotrzebowanie na prąd. Jeśli natomiast produkcja przekracza zapotrzebowanie, nadwyżka prądu trafia do magazynów. Cała energia trafiająca do takiego miejsca przekształcana jest w substancję chemiczną i w tej formie przechowywana. Natomiast, gdy zachodzi potrzeba opuszczenia przez energię takiego urządzenia, dochodzi do reakcji utleniania chemicznego i przekształcenia jej w prąd. Jednak w przypadku dużych farm fotowoltaicznych oprócz magazynów chemicznych popularnym rozwiązaniem są również mechaniczne.

Dlaczego tak ważne jest magazynowanie energii? 

Stabilne źródła energii są z pewnością tymi najbardziej pożądanymi. Instalacje i systemy zaopatrujące w prąd obiekty o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną muszą posiadać zabezpieczenie przeciwdziałające wszelkim zakłóceniom. Dlatego magazyny są bardzo pomocne przy produkcji stabilnej energii pozyskiwanej ze źródeł przyjaznych planecie. Co ciekawe, nie muszą one pełnić jedynie roli przechowalni. Różnorodne systemy pozwalają na równoczesne odbieranie i dostarczanie energii. Dzięki takim rozwiązaniom te mniejsze, jak i duże instalacje pracują wydajniej. Co składa się na tę wydajność? Przede wszystkim regulują moc i napięcie, sprawiając, że oba parametry są stabilne. Oprócz tego likwidują zakłócenia i niwelują skutki przeciążeń, które mogą wpływać na jakość wyprodukowanej energii. 

Połączenie farm fotowoltaicznych z systemami magazynowania energii 

To klucz do stabilnej energii pozyskiwanej w zrównoważony sposób. Elektrownie fotowoltaiczne charakteryzują się zróżnicowaniem w zakresie generowanej energii. To z kolei  wpływa na parametry sieci, którą zaopatruje dana jednostka. Dlatego planowanie magazynów przy farmach fotowoltaicznych jest niezwykle korzystne. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność energetyczną, ponieważ cała sieć może wtedy działać w pełnej harmonii. Dodatkowo magazyny energii pozwalają na elastyczne zarządzanie całą infrastrukturą, tak aby uzyskać korzystniejszy finansowo wynik. 

Czy farma fotowoltaiczna z magazynami to opłacalna inwestycja?

Magazyn energii to nie tylko stabilizacja pracy elektrowni fotowoltaicznej. Sprzedaż prądu pochodzącego ze słońca jest ściśle związana z godzinami jego operowania. Dlaczego w takim razie magazyny energii są tak opłacalne? Słońce w danym kraju operuje w podobnym czasie, dlatego wszystkie inwestycje fotowoltaiczne w podobnym czasie będą osiągały szczyt produkcji. Jak wtedy będą wyglądały koszty sprzedaży? Ceny będą niższe z uwagi na zwiększoną produkcję. W przypadku farmy z magazynem ceny te będą rozkładały się nieco inaczej. Bo energia wyprodukowana w godzinach szczytu znajdzie się w magazynie, a sprzedana zostanie w godzinach późniejszych, kiedy cena osiągnie wyższe wartości. Co ciekawe, porównując zyski farm fotowoltaicznych z magazynami z farmami bez magazynów, te pierwsze osiągają o ponad połowę lepsze wyniki. A to już rozwiewa wątpliwości dotyczące opłacalności inwestycji związanych z magazynami.



Share This Article
businesswomen-working-checking-equipment-solar-power-plant-with-tablet-checklist-woman-working-outdoor-solar-power_1157-47840
Previous post
Jakie są perspektywy rozwoju farm fotowoltaicznych w Polsce w najbliższych latach?
Next post
Farma fotowoltaiczna jako alternatywa dla elektrowni atomowych i węglowych
grodki-002_9783
pl_PLPolish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Odtwórz wideo
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Odtwórz wideo
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo