Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Jak farma fotowoltaiczna może wpłynąć na rozwój gospodarki regionalnej?

Inwestowanie w projekty bazujące na odnawialnych źródłach energii to trend, który cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Powodów, dla których Polacy inwestują w farmy fotowoltaiczne, jest wiele, począwszy od wysokiej stopy zwrotu, poprzez wsparcie działań proekologicznych, aż po realny wpływ na rozwój gospodarki regionalnej. Zatrzymajmy się dziś nieco dłużej na tym ostatnim temacie i zobaczmy, co lokalna społeczność może zyskać za sprawą inwestowania w farmy fotowoltaiczne.

Zwiększenie inwestycji w regionie dzięki wdrożeniu farm fotowoltaicznych

Farmy fotowoltaiczne to wciąż jeszcze stosunkowo nowy temat dla polskich inwestorów, którzy jednak upatrują w nich coraz więcej możliwości dla rozwoju gospodarki lokalnej. Musimy pamiętać bowiem o tym, że budowa takiej elektrowni przynosi korzyści nie tylko inwestorom, ale także właścicielom gruntów, na których są one umieszczone. Jak wiadomo, farmy PV wymagają dużych powierzchni ziemi, które mogą być dzierżawione przez lokalnych rolników, zyskujących w ten sposób dodatkowe źródło stabilnego dochodu pasywnego, nie angażując się równocześnie w sam proces inwestycyjny.

Zaobserwować można również, że na terenach, na których sukcesywnie powstają nowe farmy fotowoltaiczne, zwiększa się ogólna liczba inwestycji w regionie. Jest to związane z tym, że dany obszar jawi się jako nowoczesny i zorientowany na rozwój, co skłania inwestorów do realizowania własnych planów inwestycyjnych, które niekoniecznie dotyczą odnawialnych źródeł energii.

Farma fotowoltaiczna a zrównoważony rozwój lokalny

Kolejnym zagadnieniem, które warto poruszyć w kwestii wpływu farm fotowoltaicznych na rozwój gospodarki regionalnej, są benefity finansowe związane z inwestowaniem w elektrownie słoneczne. Należy podkreślić, że na tego typu korzyści może liczyć nie tylko inwestor, ale także cała lokalna społeczność. Wynika to m.in. ze zwiększonych wpływów dotyczących podatków wpłacanych do lokalnego budżetu, a także wspomnianych wcześniej wpływów z tytułu dzierżawionych gruntów.

Niezwykle istotnym aspektem jest tu również fakt, że farmy fotowoltaiczne coraz częściej stają się kluczowym elementem kolektywu zarówno inwestorów, jak i władzy i społeczeństwa, co przynosi zarówno korzyści finansowe, jak i stricte energetyczne. Przykładem tego są, chociażby niższe ceny zakupu energii elektrycznej oraz możliwość obniżenia podatku z tytułu zakupu energii ze źródeł zewnętrznych.

Tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym dzięki farmom fotowoltaicznym

Nie bez znaczenia w temacie budowy farm fotowoltaicznych jest generowanie nowych miejsc pracy, które pojawiają się na praktycznie każdym etapie funkcjonowania elektrowni słonecznej. Możemy to zaobserwować już na etapie budowy farmy fotowoltaicznej, podczas której potrzebne jest kompleksowe wsparcie specjalistów zajmujących się tego typu rozwiązaniami, a także pracowników fizycznych, którzy są w stanie obsługiwać ciężki sprzęt wjeżdżający na teren budowy.

Nowi pracownicy są niezbędni również w trakcie uruchamiania, eksploatacji i utrzymania farmy fotowoltaicznej. Potrzebni są tu m.in. pracownicy z branży OZE, którzy zajmują się montażem fotowoltaiki, osoby zajmujące się myciem paneli fotowoltaicznych, a także pracownicy firm ochroniarskich, którzy pełnią całodobowy nadzór nad terenem elektrowni. Systematyczny rozwój fotowoltaiki w danym regionie sprawia również, że wzrasta tam zainteresowanie usługami firm specjalizujących się w instalacji oraz obsłudze farm PV.

 Nie da się ukryć, że farmy fotowoltaiczne to dziś przyszłość zrównoważonej energetyki, której coraz mocniejszym fundamentem są odnawialne źródła energii. To wciąż jednak nie wszystko. Elektrownie słoneczne są również niezwykle ważne dla rozwoju lokalnej gospodarki, która może w ten sposób zyskać szereg korzyści finansowych, a także liczyć na zwiększone bezpieczeństwo energetyczne.

Share This Article
person-near-alternative-energy-plant-2
Previous post
Jakie są najnowsze technologie stosowane w farmach fotowoltaicznych?
Next post
Farmy fotowoltaiczne w Europie: przegląd największych projektów
beautiful-alternative-energy-plant-with-solar-panels
pl_PLPolish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Odtwórz wideo
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Odtwórz wideo
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo