Pon-Pt: 8:00 - 17:00
Dlaczego farmy fotowoltaiczne są popularne w krajach o wysokim wskaźniku nasłonecznienia?

Tegoroczne fale upałów, a także idące wraz z nimi długie okresy nasłonecznienia znalazły swoje odzwierciedlenie w trudnej sytuacji klimatycznej praktycznie na całym świecie. Susze, pożary i inne anomalia pogodowe stały się chlebem powszednim przede wszystkim dla znacznej części Europy. Warto jednak zauważyć, że tam, gdzie jedni upatrują sporych trudności, inni widzą pewne korzyści. Przykładem tego jest generowanie olbrzymich ilości energii słonecznej na terenie krajów Unii Europejskiej. 

Zrównoważony rozwój energetyki w krajach o dużym nasłonecznieniu

Jak wskazują wyniki badania opracowanego przez naukowców ze Stanford University, istnieje spora szansa na to, że w ciągu najbliższych 20-40 lat cały świat będzie zasilany wyłącznie przez źródła energii odnawialnej. Biorąc pod uwagę to, na jak wysokim poziomie zaawansowania technologicznego już teraz są OZE, wyobrażenie sobie takiej przyszłości dla świata nie stanowi większego problemu.

Mówiąc o rozwoju energetyki w krajach Unii Europejskiej, warto przytoczyć również dane z najnowszego raportu tink-tanku energetycznego Ember, w którym przeanalizowano dane dotyczące energii elektrycznej w 78 krajach reprezentujących niemal 93% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Okazuje się, że w ubiegłym roku światowa produkcja energii elektrycznej była najczystsza w historii i równocześnie zapewniła rekordowy wzrost energii wiatrowej oraz słonecznej, które stanowiły już 12% światowej produkcji energii.

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że energia słoneczna była w tym samym okresie najszybciej rozwijającym się źródłem energii, odnotowującym wzrost o 24% w stosunku do roku poprzedniego. Ember podkreśla również, jak ważną rolę we wprowadzaniu świata w zupełnie nową erę czystej energii odgrywa energia słoneczna. Analitycy podkreślają także, że istnieją jasne przesłanki ku temu, że energia słoneczna w połączeniu z energią wiatrową zdominują wkrótce świat i do 2050 roku zapewnią nawet do 75% wzrostu czystej energii.

Wzrost popularności farm fotowoltaicznych w Europie i na świecie

Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju energetyki odnawialnej jest wzrost popularności farm fotowoltaicznych na arenie europejskiej, jak również na całym świecie. Jak wynika z raportu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, europejski rynek fotowoltaiczny odnotował w ubiegłym roku znaczny wzrost inwestycji. Na terenie całej Europy stworzone zostały elektrownie słoneczne o łącznej mocy 41,4 GW, co stanowi wzrost o niemal 47% względem mocy uruchomionej rok wcześniej.

Największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie okazały się w ubiegłym roku Niemcy. Kraj ten zainstalował elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy na poziomie 7,9 GW, co stanowi wzrost o około 1,9 GW względem roku poprzedniego. Druga na liście jest Hiszpania, gdzie w 2022 roku uruchomione zostały elektrownie słoneczne o mocy 7,5 GW, co daje nam wzrost o 2,7 GW r/r. Co ciekawe, na trzecim miejscu w rankingu jest Polska, gdzie zainstalowana moc elektrowni słonecznych wyniosła 4,9 GW, w porównaniu do 3,8 GW w 2021 roku.

Co ciekawe, Polska wyprzedziła w zeszłym roku Holandię (moc zainstalowana na poziomie 4 GW, czyli 0,4 GW więcej niż rok wcześniej) oraz Francję, która jako jedyny kraj Unii Europejskiej odnotowała mniejszy wolumen zainstalowanej fotowoltaiki w 2022 roku niż rok wcześniej (2,7 GW względem 2,8 GW r/r). Według prognoz analityków SolarPower Europe szacuje się również, że w kolejnych latach pozycję lidera europejskiego rynku PV utrzymają Niemcy, a tuż za nimi pozostanie Hiszpania oraz Polska, która w najgorszym scenariuszu uzyska moc zainstalowaną na poziomie 16,7 GW, a w najlepszym nawet 29,8 GW.

Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii

Nie da się ukryć, że światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok jest coraz wyższe. Niestety, zasoby tradycyjnych źródeł energii, czyli węgla brunatnego i kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego, ulegają szybkiemu zużyciu, a proces ich przetwarzania na energię przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Z tego powodu odnawialne źródła energii, na czele z energią słoneczną, stają się dla nich coraz bardziej opłacalną alternatywą. Energia pozyskiwana jest słońca jest bowiem nie tylko tania w eksploatacji, ale także nie wymaga szczególnej konserwacji i nie wpływa negatywnie na środowisko. Co ważne, zasoby te są niewyczerpywalne i umożliwiają generowanie darmowej energii ze słońca.  Wszystko to sprawia, że zyskują one na coraz większej popularności zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i tych, którzy decydują się na inwestowanie w farmy fotowoltaiczne.

Share This Article
businesswomen-working-checking-equipment-solar-power-plant-with-tablet-checklist-woman-working-outdoor-solar-power_1157-47840
Previous post
Jakie są koszty i zwroty inwestycji w farmę fotowoltaiczną?
Next post
Jak farma fotowoltaiczna może pomóc w zrównoważonym rozwoju Polski?
electric-farm-with-panels-producing-clean-ecologic-energy_169016-17980
pl_PLPolish
2.0 MW
Brudzew

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Brudzew" o mocy 2.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice II

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice II" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
1.0 MW
Biskupice I

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice I" o mocy 1.0 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Małecz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Małecz" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.5 MW
Nowiny

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowiny" o mocy 1.5 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Koluszki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Koluszki" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo
1.12 MW
Gródki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gródki" o mocy 1.12 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Cibórz

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cibórz" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Gajle

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Gajle" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo
0.99 MW
Biskupice

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Biskupice" o mocy 0.99 MW.

2 MW
Cetki

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Cetki" o mocy 2 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno B

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno B" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
1.85 MW
Kolno A

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Kolno A" o mocy 1.85 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Krzywda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Krzywda" o mocy 0.5 MW.

1.75 MW
Łomża

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Łomża" o mocy 1.75 MW.

Odtwórz wideo
0.65 MW
Nowogród

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Nowogród" o mocy 0.65 MW.

Odtwórz wideo
1 MW
Stoczek Łukowski

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Stoczek Łukowski" o mocy 1 MW.

Odtwórz wideo

Uprzejmie informujemy, że:

1. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez firmę EKO PRIME Halina Susik z siedzibą w 97-226 Żelechlinek, ul. Jana Susika 3, NIP: 773 121 24 76 (zwaną dalej Administratorem).

2. Państwa dane wskazane w formularzu kontaktowym będą wykorzystywane na podstawie udzielonej zgody, w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość/zapytanie – a podanie danych jest dobrowolne i nie jest niezbędne dla zawarcia i wykonania umów z Administratorem, lecz jest niezbędne dla odpowiedzi przez Administratora na Państwa wiadomość/zapytanie.

3. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@ekoprime.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

0.92 MW
Tereszpol

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Tereszpol" o mocy 0.92 MW.

Odtwórz wideo
54 MW
Wielbark

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Wielbark" o mocy 54 MW.

Odtwórz wideo
0.5 MW
Zimna woda

Farma fotowoltaiczna wykonana w miejscowości "Zimna woda" o mocy 0.5 MW.

Odtwórz wideo